Postitused

Märts- kordamine on taruse ema

Kujutis
Lapsed käivad meil peaaegu iga päev metsas. Kui juba selline imeline asi nagu mets on kohe lasteaia külje all, siis tuleb ju seal ometi käia! Ja mets on üks üüratu suur õppepaik! On ju juba vana tõde see, et laps õpib kõige paremini ise uurides ja katsudes. Järgnevalt mõned pidid erinevatel päevadel toimunud uurimsretkedest.  Esimese leiuna väike kuuseke. Lapsed jooksid puule ligi ja üks hõikas: "See on ju meie aasta puu- KUUSK!" 😊

Märts - minu armas kodu

Kujutis
Kus ma elan? Mis on minu kodupaik? Milline on minu kodu aadress? Kõigile neile küsimustele otsisid lapsed vastuseid. Kodudes täpsustati aadresse, vajadusel kirjutati üleski. 
Õpetaja abiga said kõik vajalikud tänavanimed ka siltidele kirjutatud.Lasteaias uuriti kaardilt, kas kõikide laste kodutänavad on ikka kaardile märgitud.  Lpased said ka BlueBoti abiga  oma kodutänavad leida.

Märts - lumi ja prügi

Kujutis
Vahtraninade ja Tammetõrude rühma lapsed tegid uurimistööd lumest. See imeline ja kutsuv valge vaht väljas - kui mõistlik ikka on seda keelega limpsida või peoga suhu pista?

Sulanud lumi nägi topsis just selline- üldse mitte isuäratav välja 😐


 Kindluse mõttes uuriti topis olevat vedelikku ka luubiga ja taskulambi valguses. Mitte midagi toredat ei paistnud! Enamus lapsi olid veendunud, et vist ikka ei ole mõistlik lund süüa... õnneks sulas ära ka, pole enam ahvatlusi 😁

Lapsed tegid ka väikese matka lähedal asuvale Lubja mäele, kus on üks tore külaplats väikese laululavaga. Lastele meeldib väga seal laval lasteaias õpitud laule laulda! Paraku seekord pidi enne laulmist koristustöödega tegelema - keegi oli hulgaliselt taarat ümber lava puruks peksnud! Lapsed juhatasid ja õpetajad korjasid. Tahavad nad ju mõni teine kordki lavale tulla! Loomulikult käis suur arutlus prügi sortreerimise - kuhu ja kuidas mingit prügi viskama peab. Lapsed on selles osas juba väga teadlikud!

Märts

Kujutis
Kevad on kohe-kohe käes, linnud juba vidistavad väljas ning õiged rohenäpud toimetavad juba sibulate ja seemnetega. Ka meie majas toodi tippsibulate- ja mullakotid välja ning esimesed kevadtööd võisid alata!

Kõigepealt vaadeldi sibulaid, loendati, võrreldi suurust ja värvi (punased ja kollased sibulad), hääliti ja laoti tähekaartidega sõna SIBUL, loendati häälikute ja tähtede arvu sõnas. Õpetaja uuris lastelt, kas nad teavad, miks sibul kasulik on või kas üldse on? ;) Lapsed teadsid sibulast päris palju ja paigutasid selle kindlat kasulike toiduainete hulka, kui mõni ütles ka, et sibul on kibe ja seda ta küll süüa ei taha. 

Lapsed said ise sibulad mulda pista...

... ning seda ka fotole jäädvustada.

Kõmme päeva hiljem on pilt muutunud - rohelisi sibulavarsi saab juba julgelt võileiva või supi peale näpistada :)

Märts - metsas elavad lõvid!

Kujutis
Järjekordsel metsamatkal avastati metsa alt kummalised jäljed.  Laste arvamus: Kindlalt lõvijäljed! Eks ole ju Eesti vapil lõvid - küllap nad elavadki siin meie lasteaia juures metsas ja teevad siia jälgi! Küll on hea, et lumi maha tuli, muidu poleks me ju teada saanudki, et lõvid just meie metsas elavad!
Ühiselt uuriti jälgi nii palja silma kui ka luubiga ja jõuti järeldusele, et ega vist siiski ei ole lõvi jäljed (kui kahju!). Lõvi jätaks ikka palju suuremaid jälgi maha.... küllap ikka mõne koera omad... Lasteaeda jõudes lubas õpetaja arvutist otsida ja näidata lastele, millised on lõvi jäljed ja kas nad on sarnased või erinevad leitud jälgedega.

Veebruar - suusarõõm!

Kujutis
Uus - Pärtle maja lapsed said Vahtraninade lapsevanemate eestvedamisel majja suusad! Väike kartus küll oli, et kas neid üldse kunagi vaja läheb? Lumega meil ju siin Eestimaal viimasel ajal kitsavõitu.... Aga oh õnne! Koos suuskadega oli vist tellimusele lisatud ka lumetellimus! 

Veebruar - Loodusmuuseum

Kujutis
Pajutibud käisid Loodusmuuseumis tutvumas eesti metsades loomadega.