Miks RoheTiigrikesed?

      Terve  eelmise õppeaasta   õppisi d Uus- Pärtle maja lapsed usina st i l oodust tundma, uurisi d-vaatles id looduse märke, tutvusid k...

neljapäev, 18. märts 2021

Jälgede jälgedes

 

Meie maja lapsed käivad metsas jm matkamas peaaegu iga päev, aga ühised (kogu maja koos) metsamatkad on alati laste ja õpetajate poolt väga oodatud! Kuna liikumisõpetaja ei ole meil iga päev majas, siis tihtilugu küsitakse hommikuti, kui  Reet majas olemas on:   "Kas täna ka metsa lähme?" Kuna ka õpetaja Reet on suur metsafänn, siis tihtilugu on vastus  - "Ikka! Miks mitte? Ilm nii ilus ju!" vmt 

Seekordne ühine matk siis JÄLGEDE JÄLGEDES toimus meie oma armsas "kodumetsas", kus me üsna tihti käime. Õpetaja reet oli eelmisel päeval rajad läbi käinud ja välja uurinud kus ja milliseid jälgi leida võib. 

Pikk rivi teekonnalisi ning esimesed avastatud jäljed.

Leidsime metsast kolm väga professionaalselt ehitatud onni. Lapsed proovisid sees pikutada ja arvasid, et sellises onnis saaks elada küll, täitsa tore oleks kohe! 😀

Leidsime metsast mitmeid saladuslikke jälgi....

Siin on mingi lind teinud oma hommikust kümblusprotseduuri 😀
             Vist Pikk-kõrv siit mööda tuhisenud?
Äkki rebane?
  Kitseke vist😏

Õpetaja abiga tehti ka selgeks, milline on KOERA, HUNDI ja REBASE jälg, mille poolest erinevad, mille poolest sarnanevad. Heaks abimeheks seejuures ikka telefon ja Google 😀 Oma matkaga jõudsime välja meie loomade söögimajakeseni. Kontrollisime, et kas ikka on veel söögikraami piisavalt või vaja juurde tuua. Talv ju ootamatult lumerohke ning metsloomad kindlasti tänulikud, kui me nende toidulauda täiendame.

 

Selgus, et loomad on agarasti söömas käinud ja järel oli veel vaid üks õnnetu kõrvits 😕

 

Tõestus - loomad käivad ja söövad ja neile maitseb!  Kõrvitsale pole vist lihtsalt hammas peale hakanud....

Peame õige pea uuesti tulema (kui kevad veel võimust ei võta) ja uued hõrgutised õunte ja kapsa näol maiustamiseks tooma....

Kuna meil oli seltskonnas ka kaks sünnipäevalast, siis oli väga sobilik neile sünnipäevalaulu laulda just metsas olles ja nö pidulaua (loomedele küll paraku 😀) ääres..


Enne tagasiteele asumist tegime veel pisut kiirendusjooksu, et lisaks "lumes sumpamise lihastele" aktiveerida ka "jooksulihased" 😉😂

...edasi......

...ja tagasi...


 Ja et nüüd siis pisut neid väsinud lihaseid lõdvestada tegime lumele lumeingleid 😇. Mõni tegi lumekrokodilli ka 😂

Lapsed arutasid, et: "Mõtle, kui keegi nüüd läheb siit mööda ja neid jälgi näeb, siis ta küll ei suuda ära arvata, mis loom see sellised teinud on!"

Tagasiteel leidsime ühe põneva kännu. Lapsed arvasid, et siin peab nüüd küll kellegi koreterelamu olema! Vaja kevade poole tagasi tulla ja uurida, kes see siin siis õieti elab...


Proovisime ka ise kätega linnutiibadele ja jänesehaakidele sarnaseid jälgi teha.

Ja oligi aeg lasteaeda suunduda, sest kokatädi juba ootas meid.....

"Väga mõnus oli!" arvasid nii õpetajad kui ka lapsed.

Aitäh õpetaja Reet, et meid ikka ja jälle meisa viid ja iga kord midagi uut ja põnevat pakud 😊😍Muhe Vastlapäev

 Pannkoogilõhnaline

Meie vastlapäev toimus sel korral oma õuel. Liikumisõpetaja Reet Korraldas meile vahvaid kelguvõistlusi nii kiiruse, osavuse kui ka jõu peale, kus lapsed ja ka õpetajad said proovile panna oma meeskonnatöö oskusi.

Kas olete kunagi köit vedanud ise kelgul istudes? Muuseas - pole üldse nii lihtne! Nutikamad lapsed tabasid ära, et oluline on vastast valida, sest selle võistluse puhul pole sugugi kõige olulisem jõud, mängu tulevad ka kaal ja stabiilne liikumine 😉

Õppejuht Jana küpsetas terve hommikupooliku kolme suure panniga pannkooke ja  kui kõik võistlused peetud ja tantsud tantsitud, pakkus KunstnikuBaretigaPannkoogiMeister kõigile lastele ja õpetajatele maitsvaid kooke. 

Isegi pannkook maitseb õues tuhat korda paremini arvasid lapsed 😉😃

 
RoheTiigrikeste Vabariigi Asstapäev

 Sünnipäev..

...on üks tähtis päev. Alati! Eriti uhke, kui seda tähtsat päeva tähistab KOGU RIIK korraga!  

Tähistasime meiegi. Loomulikult tegime ikka pikalt ettevalmistusi - kaunistasime rühmi, harjutaime laule.... Pihlamarjad panid lausa uhke kava kokku, kus isegi kaks Presidenti sees! Miks kaks, küsite teie - no eks ikka seepärast et toekam oleks ja et säiliks võrdsus tüdrukute ja poiste vahel 😉

 

   Pihlamarjade Prsidendid avasid Suure Sünnipäevapeo

Pidulik paar hetke aktuselt
Kaera _Jaan 😀
 
Tammetõrud meisterdasid Eestimaa kaardi

 Pajutibud ilmestasid oma rühma seina vahva "armeega" 😉

mahekrõbuskitega 😋Kui laulud ja luuletused olid kõlanud, tegime lastega peole magusa lõpu. Riivitud rukkileiva ja kohupiima magustoit maitses õnneks paljude arvates väga hästi! 


 
Tänud kõigile vanematele, kes lastega kodus valmistusid selleks peoks!


 

kolmapäev, 17. märts 2021

RoheTiigrikeste talv 2

 Mida me tegime?

 Vahvaid tegemisi ja uurimisi jätkus igasse rühma.

Pajutibud tutvusid universumi ja planeetidega. Projekti lõpuks pandi üles näitus, kus olid eksponeeritud laste valmistatud taevakehad ning maailmarüümis hõljuvad kosmonaudid (iga laps tegi oma näoga 😁)
 Pihlamarjad uurisid igasuguseid põnevaid asju - näiteks oli neil erinevate piimade degustatsioon. Milline vahe on tavalisel piimal ja erinevatel piimajookidel? Milline maitseb kõige rohkem? Kust piim tuleb?

Testiti erinevaid piimatooteid, millest üks oli vaid loomse päritoluga. Poleks uskunud, et lapsed nii elavalt oma maitseelamusi kirjeldavad. Valgetest jookidest võitja pidi oma võitu jagama. Sama palju kiitvaid punkte said täispiim ja sojapiim.

Avatud oli "Piimabaar", kus lapsed agaralt "pimeteste" tegid


Pärast testi lõppemist aga maiustasid Pihlamarjad veel isukalt riisipiimaga.

Pandi  kasvama sibulad. Hernevõrseid saime maitsta ja nuusutasime ka sibulat. Pihlamarjad on nii suurt väge täis- keegi sibula pärast pisarat ei poetanud.

Loendamise kinnitamiseks ja võistluspinge talumise treenimiseks tegime pappkasti tunnelitega mängu. See tekitas põnevust.

Ja eks hea tuju hoiabki viirused eemal.

 

Ka varem istutatud hernevõrsed oli juba piisavalt päris kasvanud, et lapsed said pisut maitsta


 Ka Pihlamarjad uurisid kosmosearvarusi ning neil valmisid projekti lõpuks vahvad iseküpsetatud/kaunistatud (ja magusad!! 😁) kosmoselaevad.
Magus küpsise aroom täitis rühmaruumi. ja korraks kehastusid kõik Pihlamarjad pagariteks. Õhin paistis paljudest lastest välja. Tehti magus lõpp nädalale, mis tõi taevavõlvis peituvad saladused meile lähemale.

Kas teie tunnete tänavust Aasta liblikat?

Harilik päevakoer on liblikas, keda me näeme tema hämarust armastava eluviisi tõttu harva. Pihlamarjad maalisid temast portree, et suvel selle iluduse ära tunneks...Tulemus sai nii ilus et isegi rahvusliblikas Pääsusaba kahvatub.

Kuigi lapsed kuulsid täna lugusid kodu- ja rändrottidest, oli Pihlamarjade fantaasia ehedatest rottidest märksa värvikam.


Sabade pikkust kadestaks kindlasti iga rott.

Tehti katse küünlaga, mis purgiga kaetuna kustus, räägiti hapniku vajadusest, kiirabi kutsumisest. Rollimänguna harjutati abi kutsumist ja kiirabiga suhtlemist. 

Mängiti läbi mõned ootamatud olukorrad. Loosiga selgitati välja kiirabitöötajad, abikutsujad ja kannatanud. 


Abivalmis abiõpetaja Karin näitas lastele esmaseid elustamisvõtteid. Lapsed olid vägagi hoos ja kindlasti jääb selline põnev lasteaiapäev lastele kauaks meelde. 

Tammetõrud tegid katseid lumega. Lapsed kogusid õuealalt purgitäie kohevat lund ja tõid tuppa. Ühiselt tehti purgile märgid peale, kui kõrgele kohev lumi ulatus ja jäeti purk aknalauale. 

 

Järgmisel päeval selgus, et lumi oli täitsa sulanud! Nüüd märgiti ära lumest tekkinud vee kõrgus purgis. 


Sellega polnud katse veel lõppenud! Nüüd jäeti ilma kaaneta purk aknalauale, et selgitada välja, kui kiiresti või aeglaselt lumevesi purgist aurustub....väga ruttu see siiski ei toimunud, aga nädalaga vähenes purgi sisu oluliselt 😁

 Väikesed Tammetõrud hoolitsesid ka linnukeste kõhtude ees ja valmistasid LINDUDE TOIDULAUDU, mis riputati lasteaia õuealale õuepaviljoni, katuseräästa ja puude okste külge.


Loomulikult said külvatud ka seemneid! Tammetõrud liitusid ka sel aastal Räpina Aianduskooli projektiga. Eelmisel aastal kasvatati herneid, mis vaatamata kevadisele lauskarantiinile ikka kenasti kasvasid ja isegi pisut saaki andsid 😁

Sel aastal kasvatatakse KURKE.  Loodetavasti näevad lapsed seekord ikka kogu kasvamise algusest lõpuni ära ja saame ehk saakigi maitsta! 

Saidki kurgiseemned mulda!

Vahtraninad olid samuti RoheNäpud ja külvasid erinevaid seemneid. Eelnevalt ikka uuriti hoolega pakkide pealt, mis seemneid need sisaldavad, siis võrreldi erinevate pakkide sisu  - küll ikka võivad seemned erinevad olla! imestasid lapsed😉).

Õpetaja näitas lastele üksipulgi ära, mida kõike on vaja selleks, et üks väike seemneke kasvama panna ja et see ka kenasti kasvada saaks ja alles siis asuti külvamise juurde.

 
Ka Männikäbidel käis hoogne külvitöö. Nemad pistsid istutuskonteineritesse pisut eksootilisemaid seemneid - arbuusi ja paprikat. Tundub, et meil läheb siin väikestviisi võistluseks, et kellel kiiremini taimed tärkavad, on parema kasvuga ja lopsakamad ning kellel siis lõpuks kõige ägedam saak tuleb?!😁😋😉

Jääme ootama 💚🍉🍅🌽